سرپرست گروه آموزشی حسابداری

خانم فاطمه جلالی

دانشگاه اخذ مدرک دکتری: دانشگاه الزهرا

مرتبه علمی: مربی

رشته تحصیلی: حسابداری

رایانامه: jalali@semnan.ac.ir

شماره تماس: 02331532578

خانم زکیه خیرالدین

کارشناس گروه آموزشی حسابداری

رایانامه: Zakiye.kheyroddin@staff.semnan.ac.ir

شماره تماس: 02331532568

حسابداری در جهان نزدیک به 6000 سال قدمت دارد و تاریخ نخستین مدارک کشف شده حسابداری به 3600 سال قبل از میلاد برمی گردد. از جمله برجسته ترین نام ها  در حسابداری "لوکا پاچیولی" می باشد که در سال 1494 میلادی، حسابداری دو طرفه را معرفی نمود. با این حال حسابداری به شکل امروزی بعد از انقلاب صنعتی و با گسترش شرکت ها پدید آمد. امروزه حسابداری به عنوان یک زبان مشترک تجاری شناخته شده است، چراکه در همه ی فعالیت های تجاری به منظور شناسایی، اندازه گیری، ثبت و نیز ارائه اطلاعات مربوط، قابل اتکا و قابل مقایسه در ارتباط با فعالیت های اقتصادی شرکت ها ضروری می باشد. به واسطه رشد سریع حسابداری در دنیای امروز، نیاز به درک حسابداری به صورت تئوری و عمل به شدت احساس می شود.

همگام با پیشرفت های جهانی در رشته حسابداری، دانشگاه سمنان نیز در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به تربیت دانشجو می پردازد.

این رشته به طور رسمی در اردیبهشت 1387 تاسیس و اولین دوره ورودی­ های آن در مقطع کارشناسی در مهر ماه همان سال و در مقطع کارشناسی ارشد در مهر ماه 1391 پذیرفته شدند. در دوره کارشناسی ورودی ­های روزانه در مهر ماه و شبانه در بهمن ماه و در دورۀ کارشناسی ارشد دانشجویان روزانه و شبانه تواماً در مهر ماه وارد دانشگاه می شوند.

شاید به جرأت بتوان گفت که این رشته یکی از کاربرد­ی­ترین رشته های تخصصی دانشگاهی است که مورد نیاز تمام مؤسسات انتفاعی و غیر انتفاعی اعم از دولتی و خصوصی است. فارغ التحصیلان این رشته مهارت­های لازم را در جهت فعالیت در زمینه حسابداری مالی، حسابداری صنعتی، حسابداری دولتی، حسابداری مالیاتی، حسابرسی و بازارهای سرمایه (بازار های مالی و پولی) کسب می کنند.

رشته گرایش های فعال در گروه آموزشی حسابداری به شرح زیر می باشد: