يکشنبه ٣٠ خرداد ١٤٠٠
اوقات شرعی
اخبار > حضور تلویزیونی


    نسخه چاپي    ارسال به دوست   

 

   حضور تلویزیونی

 
    

دکتر علیرضا عرفانی عضو هیات علمی دانشکده در برنامه زنده تلویزیونی چشم انداز اقتصاد که روز پنج شنبه 1 آبان 1399 از شبکه ایران کالا با محوریت سیاست‌ های پولی و ثبات اقتصادی پخش شد به عنوان کارشناس حضور داشتند. ایشان عنوان نمودند اگر امروز شاهد نوساناتی در بازار هستیم باید بدانیم که این امر نتیجه سیاست‌ های پولی است که در سال ‌های گذشته اتفاق افتاده است؛ چرا که سیاست‌ های پولی با وقفه روی متغیرهای واقعی اثر می گذارند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کردند اگر گسترش نقدینگی ناشی از افزایش پایه پولی باشد، نمی‌توان انتظار داشت تغییری در تولید ایجاد شود. افزایش نقدینگی ناشی از انبساط پایه پولی، حتی در کوتاه مدت منجر به افزایش قیمت ها و تورم می شود. از دیدگاه ایشان، بانک مرکزی وظیفه ‌اش کنترل پایه پولی است و در آن صورت است که سیاست‌های بانک مرکزی ممکن است در کوتاه مدت بر تولید و سایر متغیرهای واقعی اثرگذار باشد. اینکه الان نقدینگی روی تولید اثری ندارد و منجر به نوسانات قیمتی است، به خاطر این است که عمده گسترش پولی ناشی از افزایش پایه پولی است و ضریب انبساط پولی نقش کمرنگی دارد. استاد اقتصاد دانشگاه سمنان گفت اگر بانک مرکزی نتواند پایه پولی را کنترل کند نمی‌ تواند سیاست پولی موثری داشته باشد. از منظر ایشان بانک مرکزی نمی ‌تواند به لحاظ ساختاری نقشی در کنترل پایه پولی داشته باشد چرا که دولت خود را صاحب بانک مرکزی می ‌داند و بانک مرکزی باید دنبال دولت و سیاست ‌هایش حرکت کند. از نظر تئوری بانک مرکزی باید در انتخاب ابزار و اعمال ابزار های سیاست پولی برای دستیابی به اهداف میانی، مستقل باشد اما در کشور ما بانک مرکزی، فارغ از اینکه توسط چه کسی اداره شود، ابزار سیاست پولی در اختیار ندارد. بازار اوراق مشارکت هنوز رونقی پیدا نکرده و انتخاب نرخ سود بانکی و هدایت اعتبارات بانکی نیز بطور کامل تحت اختیار بانک مرکزی نیستند لذا بانک مرکزی ابزاری برای کنترل پایه پولی در اختیار ندارد.

ایشان در قسمت دیگر از صحبت های خود بیان داشتند که هنوز نرخ سود بهینه ای نداریم  در حالی که برخی پژوهش های دانشگاهی نشان می‌دهند نرخ سود فعلی با نرخ سود بهینه فاصله زیادی دارد. باید در شرایط تورمی، نرخ سود باید بتواند شبه پول را نسبت به پول افزایش دهد. در شرایط تورمی اگر بتوانیم به جای پول، شبه پول را افزایش دهیم می‌ توانیم انتظار داشته باشیم تورم کنترل شود اما اگر به جای شبه پول، پول زیاد شود نقدینگی به بازارها سرازیر می ‌شود.

دکتر عرفانی تاکید کرد با این ساختاری که در قوه مجریه چیده شده نمی‌توان انتظار داشت بانک مرکزی بتواند سیاست پولی موثری اجرا کند. در برنامه‌ های توسعه ‌ای که تاکنون اجرا شده، بانک مرکزی به اهدافش نرسیده است. ایشان در انتهای صحبت های خود بیان داشتند از بانک مرکزی انتظار می ‌رود به وظایفش عمل کند، بخشی از مشکل به شرایط برمی‌ گردد اما بانک مرکزی نباید تحت سلطه باشد. بانک مرکزی الان دبیرخانه پولی دولت است و کاری از دستش برنمی ‌آید.      

 

گروه خبری :اخبار دانشکده, اطلاعیه ها, اخبار تصویری    1399/08/05 ساعت :٠٨:٣٣     تعداد نمایش:107    کد خبر:٢٠٠٩٥

  Copyright  © 2021 gsme.semnan.ac.ir . All rights reserved