يکشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٧
اوقات شرعی
اخبار > برگزاری یست و هفتمین نشست مرکز ایده‌پردازی و نوآوری در علوم انسانی اسلامی


    نسخه چاپي    ارسال به دوست   

 

   برگزاری یست و هفتمین نشست مرکز ایده‌پردازی و نوآوری در علوم انسانی اسلامی

 
    

بیست و هفتمین نشست از سلسله نشست‌های ایده‌پردازی و نوآوری در علوم انسانی اسلامی (نشان) به همّت مرکز نوآوری و ایده پردازی در علوم انسانی اسلامی استان سمنان (منا) و با همکاری دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اداری توسط ایده‌پرداز محترم آقای ایمان احمدزاده دانشجوی کارشناسی ارشد اقتصاد دانشگاه سمنان با موضوع «نظریه زیربنا-روبنا: خاستگاه، اهمیت و بررسی ریشه خلا نظریه پردازی در میان پیشگامان اقتصاد اسلامی» و با حضور آقایان دکتر علیرضا عرفانی، دکتر رحمان سعادت، دکتر علی اسماعیلی ایولی و دکتر عبدالمحمد کاشیان روز دوشنبه 22-8-1396 در تالار دانش دانشگاه سمنان برگزار شد.


در ابتدای این جلسه دکتر عبدالمحمد کاشیان عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه سمنان و نماینده منا در استان سمنان ضمن خیر مقدم به مهمانان، به تشریح اهداف و راهبردهای منا در استان سمنان پرداخت و حمایت ویژه از ایده پردازان جوان را از اهداف اصلی منا برشمرد. در ادامه آقای ایمان احمدزاده به ایده‌پردازی پرداخت و ضمن تبیین تاثیر متقابل هر یک از نظام‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی به عنوان خرده نظام‌های یک نظام اجتماعی، به نقش مهم آن در گزینش و تعیین اولویت سیاست های مربوط به اصلاح امور اجتماعی اشاره کرد و با اشاره به اینکه نظریه زیربنا روبنا حاصل یک تفکر دیالکتیکی و در نتیجه منبعث از نظریه ماتریالیسم تاریخی است، به این موضوع پرداخت که متفکران مسلمان صرفا با نقد دیالکتیک و ماتریالیسم تاریخی دلالت‌های مهم این نظریه را به دست فراموشی سپرده‌اند و با صرف نقد کردن صورت مساله، در مورد دلالت‌های بسیار مهم بعدی این نظریه، سکوت پیشه‌ کرده‌اند و این درحالی است که در مقام اجرا و نظر نیاز به یک نظریه در این باره احساس می‌شود.


در ادامه دکتر عرفانی، دکتر سعادت و دکتر اسماعیلی ایولی به نقد و بررسی مقاله پرداختند. فرضیه روبنا بودن فرهنگ در صدر اسلام و امکان تغییر آن در دوره‌های بعدی، توجه نکردن به ظرف مکان و ظرف زمان اندیشه مارکسیستی دانستند، تردید در ورود مبنایی این نظریه به اقتصاد اسلامی و لزوم بررسی آیات و روایات مهمترین نکات مطرح شده توسط ایشان بود.


پس از جمع بندی مباحث و مطالب مطرح شده توسط دکتر کاشیان، گواهی ایده پردازی به همراه هدیه منا تقدیم به ایده‌پرداز محترم گردید.
      

 

گروه خبری :اخبار دانشکده, اطلاعیه ها, اخبار تصویری    1396/08/27 ساعت :٠٧:٤١     تعداد نمایش:580    کد خبر:١٢٢٢٠

  Copyright  © 2013 gsme.semnan.ac.ir . All rights reserved